میانگین امتیاز 3 نفر به این نوشته 4.7 از 5 است.

79اینتل نسل چهارم سه محصول خود یعنی پردازنده‌های Intel Xeon Scalable (Sapphire Rapids)، پردازنده‌های Intel Xeon Max Series (Sapphire Rapids HBM) و Intel Data Center GPU Max Series (Ponte Vecchio) را معرفی کرد. این محصولات در جهت بهبود عملکرد و افزایش امنیت دیتاسنترها، ارتقا قابلیت‌های هوش مصنوعی و همچنین افزایش کارایی محاسبات ابری و ابررایانه‌ها ساخته شده‌اند. این شرکت از طریق همکاری با مشتریان خود تلاش می‌کند تا راه حل‌های مناسب و ویژگی‌های کاربردی را بر اساس نیاز کاربران در محصولات جدید خود عرضه کند.

در حال حاضر بیش از 100 میلیون پردازنده Xeon در سراسر جهان در حال استفاده است. دلیل محبوبیت سی پی یوهای اینتل را می‌توان در مقیاس پذیر بودن آن‌ها یافت که می‌توان از آن‌ها در طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و دستگاه‌ها و سرورها استفاده نمود. دلایل دیگری که به محبوبیت این پردازنده افزوده است امکان سفارشی‌سازی برای بارهای کاری یا برنامه‌های خاص، به کار گیری ویژگی‌های امنیتی برای جلوگیری از تهدیدات بدافزاری و مصرف مناسب انرژی می‌باشد.

نسل 4 پردازنده‌های Xeon Scalable اینتل

مدل های جدید CPU سرور زئون در شش دسته شامل Max 9400، Platinum 8000، Gold 6000، Gold 5000، Silver 4000 و Bronze 3000 و همچنین Max Series در دسترس هستند. هر سری از این پردازنده‌ها دارای طیف وسیعی از مدل‌های مختلف است که می‌توان آن‌ها را از نظر کاربرد در بصورت زیر دسته‌بندی کرد:

 • تک سوکت برای تمامی کاربردها در سری Q
 • استفاده طولانی مدت (IoT) در سری T
 • استفاده برای IMDB/آنالیز/مجازی سازی در سری H
 • 5G یا بهینه سازی شبکه در سری N
 • IaaS بهینه شده برای فضای ابری در سری‌های P ،V و M
 • پردازنده مناسب ذخیره سازی در سری S
 • بهینه شده برای HPC در سری Intel Xeon CPU Max

 

4th Gen Intel Xeon Scalable silicon

برای مثال، پردازنده‌های قدرتمند Platinum 8400 برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، هوش مصنوعی و دیتاسنترهای ابری طراحی شده‌اند که عملکرد بالا، سرعت پردازش مناسب در حجم کاری سنگین و همچنین ویژگی‌های امنیتی مبتنی بر سخت‌افزار و پردازش چند سوکتی را ارائه می‌دهند. این پردازنده‌ها همچنین تا 60 هسته در هر پردازنده (افزایش 20 هسته ای نسبت به بهترین مدل Xeon نسل سوم)، هشت کانال حافظه و ارتقا هوش مصنوعی با Intel AMX ارائه می‌دهند.

نسل 4 اینتل xeon scalable با hbm

نمونه‌های دیگر پردازنده‌های Intel Xeon Gold 6400 و Gold 5400 هستند که برای مراکز داده و بارهای کاری چند ابری (Multi-Cloud) طراحی و بهینه شده‌اند. این دو پردازنده سرعت حافظه، ظرفیت، امنیت و شتاب حجم کار را افزایش می‌دهند. پردازنده‌های Intel Xeon Silver 4400 بهبود سرعت حافظه و کاهش مصرف انرژی را برای محاسبات ابری ، شبکه‌سازی و ذخیره‌سازی دیتاسنتر ارائه می‌کنند.

در تصاویر پایین بصورت دقیق هدف استفاده از سری‌های مختلف پردازنده‌های زئون اینتل را مشاهده می‌کنید:

هدف استفاده از سری‌های مختلف پردازنده‌های زئون اینتل کاربرد پردازنده‌های زئون اینتل

 

امکانات4th Gen Intel Xeon ScalableCPU اینتل Xeon سری Max
تعداد هسته
 • تعداد هسته متوسط ​​(MCC): حداکثر 32 هسته فعال
 • تعداد هسته زیاد (XCC): حداکثر 60 هسته فعال
حداکثر 56 هسته فعال
محدوده TDP125w تا 350w350w
حافظهDDR5 @ 4800 (1 DPC), 4400 (2DPC), 16 Gb DRAM, 8 ChannelsIntel Optane PMem 300 (Crow Pass) @4400 MT/sDDR5 @ 4800 (1 DPC), 4400 (2DPC), 8Channels64 GB HBM2e memory with up to 1.14 GB/core
UPI اینتلUPI 2.0 @ 16 GT/s, up to 4 Ultra Path Interconnects

UPI 2.0 @ 16 GT/s, up to 3 Ultra Path Interconnects

UPI 2.0 @ 16 GT/s, up to 4 Ultra Path Interconnects
سوکت‌ها
 • 1 سوکت، 2 سوکت، 4 سوکت، 8 سوکت
 • 1 سوکت، 2 سوکت، 4 سوکت
1 سوکت، 2 سوکت
امنیتاینتل SGX

حداقل اندازه Enclave Page Cache (EPC) 256 مگابایت

Intel SGX (فقط حالت تخت)

پردازنده های نسل چهارم اینتل Xeon Scalable با هدف بهبود عملکرد و مقابله با چالش‌های محاسباتی مختلف مرتبط با هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل، شبکه، امنیت، ذخیره سازی و محاسبات با کارایی بالا (HPC) طراحی شده‌اند.

طبق گفته اینتل، مشتریان نسل چهارم Intel Xeon Scalable می‌توانند به طور متوسط انتظار بهبود عملکرد ​​در موارد زیر را داشته باشند:

 • 9 برابر بهبود راندمان در هر وات هنگام استفاده از پردازنده
 • متوسط 70 وات مصرف انرژی کمتر در هر CPU در حالت مصرف بهینه
 • کاهش 55 درصدی کل هزینه خرید پرازنده و مصرف برق نسبت به نسل‌های قبلی

ویدیوی معرفی نسل چهارم Intel Xeon Scalable

ویژگی‌های اصلی نسل چهارم اینتل زئون Scalable

در ادامه میخواهیم ویژگی‌های جدیدی که شرکت Intel به نسل چهارم پردازنده‌های مقیاس پذیر خود اضافه کرده است را بررسی کنیم. با ما در پردازش رایان پژواک همراه باشید.

مصرف کمتر انرژی در نسل چهارم پردازنده اینتل

حالت جدید بهینه‌سازی مصرف برق در نسل 4 پردازنده‌های Intel Xeon Scalable می‌تواند تا 20 درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کند در عین اینکه کمتر از 5 درصد بر روی عملکرد پردازنده تاثیر بگذارد. این قابلیت از طریق نوآوری در سیستم خنک‌کننده هوا و مایع توانسته مصرف کل انرژی دیتاسنتر را کاهش دهد.

پردازنده‌های اینتل Xeon Scalable نسل چهارم به تعداد زیادی شتاب‌دهنده داخلی مجهز هستند که می‌توانند به صرفه‌جویی مصرف انرژی در سطح پلت فرم کمک کنند و نیاز به شتاب اضافی را کاهش دهند. این ویژگی می‌تواند به مشتریان این کمپانی بزرگ کمک کند تا به اهداف مورد نیاز خود دست یابند. علاوه بر این موارد، انتظار می‌رود حالت جدید بهینه‌سازی مصرف برق تا 20 درصد صرفه‌جویی در مصرف برق را با کمترین تأثیر بر عملکرد برای بارهای کاری خاص فراهم کند.

پایداری نسل چهارم اینتل Xeon

پردازنده‌های نسل چهارم زئون اینتل نیز با استفاده از 90 درصد برق تجدید پذیر در سایت‌های اینتل با امکانات پیشرفته تولید شده‌اند.

پیشرفت در عملکرد هوش مصنوعی

در مقایسه با نسل قبلی، پردازنده‌های Xeon نسل چهارم با استفاده از شتاب‌دهنده‌های Advanced Matrix Extension (Intel AMX) در PyTorch تا 10 برابر عملکرد بالاتری دارد.

PyTorch یک ماشین یادگیری است که برای بهبود عملکرد پردازنده اینتل ضروری است، زیرا به آن اجازه می‌دهد تا بار کاری یادگیری ماشینی را که شامل پیش‌بینی یا تصمیم‌گیری هستند، بهتر اجرا کند.

قابلیت‌های مناسب شبکه‌سازی

پردازنده‌های نسل چهارم Intel Xeon Scalable نیز مدل‌های بهینه‌سازی شده‌ای را برای شبکه‌های با کارایی بالا و تاخیر کم ارائه می‌کنند. این پردازنده‌ها نقش مهمی در ایجاد آینده نرم‌افزاری برای صنایعی مانند مخابرات، خرده‌فروشی، تولید و شهرهای هوشمند دارند.

پردازنده‌های 4th Gen Intel Xeon Scalable می‌توانند ظرفیت شبکه دسترسی رادیویی مجازی شده (vRAN) را در مقایسه با پردازنده‌های Xeon نسل سوم (بدون مصرف انرژی بیشتر) دو برابر کنند.

پردازنده Intel Xeon سری CPU/GPU Max

اینتل Xeon CPU Max Series اولین پردازنده x86 با حافظه پهنای باند بالا است که به بازار عرضه شده است و به آن اجازه می‌دهد تا بسیاری از بارهای کاری HPC را بدون نیاز به تغییر کد سرعت بخشد. این شرکت پردازنده‌های Intel Data Center GPU Max Series را به شکل‌های مختلفی برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان در دسترس قرار خواهد بود.

پردازنده Intel Xeon سری CPU Max دیتاسنتر

 

منبع: storagereview