میانگین امتیاز 7 نفر به این نوشته 4.6 از 5 است.

راه اندازی ابر رایانه در گرونوبل فرانسه با همکاری شرکت HPE و Nvidia را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین دستاورد ها معرفی نمود. ابر رایانه همان‌طور که می‌دانیم جهت پردازش سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل برای آموزش الگوهای ریاضی که با پیچیدگی‌های فیزیکی رو به رو شده اند و یا بررسی عملکرد راکتورها و بسیاری از تحقیقات و فعالیت‌های دیگر می‌توان از ابر رایانه استفاده نمود.

در ابر رایانه تنها از یک CPU استفاده نمی‌شود و همچنین از مدارهای بسیار اختصاصی نیز استفاده به عمل می‌آید. ما در این مقاله قصد داریم در مورد راه ابر رایانه ای که توسط دو شرکت HPE و Nvidia در گرونوبل فرانسه راه اندازی شده است با شما بیشتر صحبت کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

ساخت ابر رایانه با همکاری شرکت HPE و Nvidia

مرکز تعالی (HPE) CoE در شهر فرانسه میزبان سیستم جدیدی به نام Champollion است. 20 عدد سیستم HPE Apollo 6500 160، Gen10 Plus پردازنده گرافیکی Nvidia A100 Tensor Core و Nvidia Quantum InfiniBand در ساختار سیستم مهم Champollion جای گرفته است. این تجهیزات توانسته این سیستم را با قابلیت‌های منحصر به فردی معرفی نماید.

حال باید بدانید که محیط توسعه یادگیری ماشین HPE همراه با سخت افزار Nvidia توانسته مدل های ML و AI را ساخته و آموزش دهد. دانشمندان و مهندسان طبق گفته HPE می‌توانند از دسترسی مجازی به Champollion به نحو احسن استفاده کنند. برای پشتیبانی از اهداف تجاری و تحقیقاتی Champollion توانسته از هوش مصنوعی به شکلی کامل نیز بهره ببرد.

کمپانی Nvidia

انویدیا در سال 1990 تأسیس گردید. این شرکت یکی از تولیدگنندگان سرسخت تراشه‌های کارت‌های گرافیکی به شمار می‌آید. این شرکت آمریکایی فعالیت بسیار قابل قبولی را در کامپیوترهای شخصی، Handhels و  ایستگاه‌های کاری از خود به ثمر رسانده است.

تراشه‌های گرافیکی جزء محصولات بسیار پرفروش این شرکت محسوب می شود و تولید IC برای مادربورد از دیگر خدمات این برند است. ناگفته نماند که کارت گرافیک سری Titan آخرین دستاورد این شرکت به شمار می‌آید. در همکاری شرکت HPE و Nvidia ،فعالیت‌های انویدیا را می‌توان اینگونه بیان کرد:

 • تولید کارت گرافیک
 • تولید چیست دستگاه همراه
 • چیست مادربورد
 • محصولات مجازی سازی گرافیک
 • تولید محصولات گیمینگ
 • محصولات مخصوص خودروهای هوشمند
 • تولید زیرساخت‌ و ظرفیت‌های حرفه‌ای

لوگوی شرکت انویدیا

لوگوی شرکت Nvidia

کمپانی HPE

HPE مخفف شده Hewlett Packard Enterprise است. برند  اچ پی ای آمریکا فعالیت خود را در حوزه فناوری اطلاعات و تجهیزات شبکه تجاری دنبال می‌کند. مرکز اصلی این کمپانی در شهر پالو آلتو ایالت کالیفرنیا قرار گرفته است.

بهتر است بدانید که این برند زیر مجموعه برند معتبر و بسیار بزرگ HP است. شرکت‌های تجاری هدف اصلی این شرکت قرار گرفته اند. اصلی‌ترین فعالیت‌های شرکت HPE به شرح زیر است:

 • ساخت سرور HP
 • ذخیره سازها
 • تجهیزات شبکه
 • ارائه خدمات مشاوره
 • خدمات پشتیبانی
 • خدمات مالی

تصویری از ساختمان کمپانی HPE

تصویری از ساختمان شرکت قدرتمند آمریکایی HPE

معرفی Nvidia A100 Tensor Core

A100 عملکرد خود را 20 برابر بالاتر از نسل سری قبل خود شامل می‌شود و این نوع پردازنده می‌تواند 7 نمونه GPU را به سادگی تقسیم نماید. برای راه اندازی ابر رایانه در گرونوبل فرانسه با همکاری شرکت HPE و Nvidia از این پردازنده نیز استفاده شده است. این پردازنده بدون اغراق سرعت بالایی را برای پهنای باند حافظه جهان، با بیشتر از 2 ترابایت در ثانیه به نمایش می‌گذارد.

Nvidia A100 Tensor Core یک نوع فناوری است که پشتیبانی خود را از دقت‌های ریاضی ارائه داده است. Nvidia A100 را یک فناوری کاملاً مبتکرانه می‌توان معرفی نمود. این پردازند می‌تواند قدرت محاسباتی AI و HPC را به درستی فراهم کرده است. برترین فضای گرافیکی مجازی را شما از این پردازنده می‌توانید انتظار داشته باشید.

تصویر Nvidia A100 مورد استفاده در ابر کامپیوتر حاصل همکاری شرکت HPE و NvidiaNvidia A100 Tensor Core

چنانچه بخواهیم به تطبیق پذیری Nvidia A100 اشاره کنیم، از GPU در داده می‌توان به صورت بهینه شده استفاده نمود. هسته‌های تانسور نسل سوم برای عملکرد یادگیری به صورت عمیق کمک می‌کند. NVLink نسل بعدی نیز، 2 برابر توان عملیاتی را می‌تواند ارائه دهد.

در هنگام ترکیب با NVIDIA NVSwitch به سادگی 16 پردازنده Nvidia A100 را سرعت 600 گیگابایت در ثانیه به یکدیگر متصل می‌کند. اینچنین شما می‌توانید بهترین و باشتاب‌ترین سرعت عملکرد را بر روی یک سرور مشاهده کنید. همان‌طور که گفته شد این پردازنده نسبت به نسل قبلی خود پهنای باند حافظه بالاتری را ارائه می‌دهد که در ابرکامپیوتر حاصل همکاری شرکت HPE و Nvidia به کار گرفته شده است.

معمولاً حداکثر 80 گیگابایت این پردازنده توانسته به بازده استفاده و کاربرد حافظه با دسترسی تصادفی پویا نیز کمک کند. هسته‌های Tensor در انویدیا A100 2 برابر عملکرد خود را برای مدل اسپارس ارائه می‌کند. برای استنباط هوش مصنوعی، پراکندگی سازه در این پردازنده بسیار مفید است.

آشنایی با Nvidia Quantum InfiniBand

برای راه اندازی ابر رایانه در گرونوبل فرانسه  از طریق همکاری شرکت HPE و Nvidia ،از Nvidia Quantum InfiniBand نیز استفاده شده است. بیش‌ترین ظرفیت داده را با سرعت بالا در محاسبات درون شبکه ای می‌توان یافت. در هر مقیاسی برای مدیریت یکپارچه جهت اتصال ابرکامپیوتر این نوع پردازنده کارایی خود را به نحو احسن می‌تواند به نمایش بگذارد. برای مسیر یابی تطبیقی و مهم‌تر از همه کنترل ازدحام نیز در راه اندازی ابر رایانه این پردازنده حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

بررسی PCIe Gen4

‌مسیر تحول دیجیتال بسیار سریع روند پیشرفت خود را طی کرده است. پلتفرم HPE با ویژگی‌های بسیار اختصاصی خود امکان پشتیبانی از PCIe Gen4 را فراهم کرده است. عملکرد سریع سیستم با ظرفیت حافظه بالا را باید از قابلیت‌های اصلی PCIe Gen4 معرفی نمود.

HPE یک بند بسیار معتبر است که همگام با تحولات دیجیتالی بهترین روش بهینه سازی محاسبات را فراهم کرده است. از جمله ویژگی‌های PCIe Gen4 می‌توان توانایی پیکربندی 2 برابری را بر روی سرور بیان کرد. بر روی شاسی سرور DL380 G10 ، می‌توان ۷۰% درایوهای NVMe SSD را به راحتی بارگذاری کرد.

ابر کامپیوتر HPE و Nvidia

ابر کامپیوتر حاصل همکاری شرکت HPE و Nvidia

سخن پایانی

راه اندازی ابر رایانه در گرونوبل فرانسه از طریق همکاری شرکت HPE و Nvidia حرف و حدیث‌های بسیاری را به دنبال داشته است. به هر حال پیشرفت مسیر دنیای دیجیتال بدون چالش نمی‌تواند هدف اصلی خود را بیان کند.

استفاده از پردازنده‌های قوی برای ساخت ابر رایانه ای که بتواند قابلیت‌های متفاوتی را به همراه داشته باشد، تنها با همکاری 2 شرکت آمریکایی معتبر و با سابقه به نام‌های HPE و Nvidia امکان پذیر شده است. به هر حال هر 2 شرکت جزء شرکت‌های طراز اول در جهان معرفی می‌شوند که نباید اعتبار و البته سابقه هرکدام را برا کیفیت ساخت این ابر رایانه نادیده گرفت.

منبع: datacenterdynamics