میانگین امتیاز 2 نفر به این نوشته 5 از 5 است.

EDSFF مخفف “Enterprise and Data Center Standard Form Factor” و به معنای “فرم فکتور استاندارد شرکتی و مرکز داده” است. نسخه اولیه مشخصات EDSFF توسط سازمان تابعه فناوری SNIA به منظور رفع نگرانی‌های مرتبط با ذخیره سازی مراکز داده ایجاد شد. هدف از EDSFF رفع مسائل و محدودیت‌هایی است که برای مراکز داده با استفاده از فرم فکتورهای قدیمی ایجاد می‌شوند. طراحی جدید برای حافظه فلش NAND منجبر به افزایش قدرت سیگنال و گرفتن توان بیشتر از یک SSD می‌شود.

فرم فکتورهای موجود در SSD‌ های شرکتی با محدودیت های مدرن مراکز داده سازگار نیستند. سرورها و دستگاه های ذخیره سازی معمولا از انواع مختلف SSD برای بوت سیستم عامل، افزایش عملکرد یا حتی ظرفیت آن استفاده می‌کنند و این مورد نیاز به استفاده از یک یا چندین فرم فکتور SSD (M.2، U.2 یا کارت PCIe) دارد. با هدف برطرف کردن محدودیت رابط های موجود در دیتاسنترها، یک فرم فکتور جدید با نام EDSFF ایجاد شد.

درایو EDSFF

هدف اصلی EDSFF این است که یک طراحی بهینه شده برای سرور اچ پی و سیستم مراکز داده داشته باشد و همچنین نیازهای روزانه مشتریان برای دستگاه‌های ذخیره سازی با دو ویژگی ظرفیت و عملکرد بالا را برآورده کند. فرم فاکتور EDSFF توسط برخی از بزرگترین شرکت ها، از جمله Intel، Facebook، Dell EMC، Hewlett Packard، Lenovo، Microsoft و Samsung حمایت می‌شود. با فرم فاکتور جدید و نوآورانه EDSFF از محدودیت های فرم فاکتور SSD سنتی در مراکز داده خبری نخواهد بود. طراحی EDSFF با اهداف مقیاس پذیری نیز سازگار است که با ادغام فضای ذخیره سازی منجر به کاهش فضای فیزیکی مورد نیاز و هزینه های کلی می‌شود.

ویژگی های اصلی فرم فاکتور EDSFF

چند کاره

EDSFF به گونه‌ای طراحی شده است تا از دستگاه‌های دیگر PCIe مانند کارت‌های شبکه پشتیبانی کند که می‌توانند در همان شاسی استفاده شوند و محدود به SSD ها نباشند.

قدرتمند

EDSFF طوری طراحی شده است تا توان بالاتر تا 70 وات را پشتیبانی کند که منجر به عملکرد برتر می‌شود، در حالی که SSD‌ های 2.5 اینچ با استفاده از اتصال SFF-8639 حداکثر تا 25 وات محدود هستند.

عملکرد بالا

EDSFF می‌تواند در یک پیکربندی 4C با 16 لاین تا 4 برابر عملکرد را پشتیبانی کند و در یک پیکربندی 2C با 8 لاین تا 2 برابر عملکرد را نسبت به یک SFF با 4 لاین ارائه دهد.

کارآمد

EDSFF با بهره‌گیری کارآمد از فضا طراحی شده است تا دیسیپیشن حرارتی را بهبود بخشد و امکان استفاده از شاسی با چگالی بالاتر را فراهم کند.

کدام EDSFF متناسب با نیاز کسب و کار شما است؟

EDSFF یک مجموعه فرم فاکتورهای نسل جدید است که در سرورهای Gen11 به کار گرفته می‌شود. دو نوع اصلی آن فرم فاکتورهای E1 به اندازه یک یونیت (1U) و E3 به اندازه دو یونیت (2U) خواهند بود. انتظار می‌رود بازار به سرعت به سوی EDSFF هدایت شود و پیش بینی ها از این قرار است که حدود نیمی از ظرفیت در سال 2025 به EDSFF منتقل خواهد شد. در حالی که U.2 و M.2 در حال حاضر محبوب هستند، به طور خاص فرم فاکتورهای جدید E1.S به عنوان مهم‌ترین عامل این امر شناخته می‌شوند.

فرم فاکتور EDSFF E3

درایوهای E3 می‌توانند تا 16 لاین PCIe تا توان 70 وات را استفاده کنند. ورژن E3 از اتصال قوی EDSFF بهره مند هستند که نرخ داده بالایی را فراهم می‌کند. E3.L 2T تقریبا ظرفیت دو برابری نسبت به فرم فاکتور 2.5 اینچ را در اختیار شما قرار می‌دهد.

فرم فاکتور EDSFF E1

فرم فاکتور E1 نسبت به فرم فاکتورهای M.2، دیسیپیشن حرارتی بهتری ارائه می‌دهد. همانند E3 فرم فکتور E1 نیز با استفاده از اتصال EDSFF نرخ های داده بالایی را فراهم می کند. این مدل امکان ذخیره سازی با چگالی بالاتر و مدیریت حرارت بهتر را در شاسی 1U فراهم می کند و امکان ارائه توان بیشتر نسبت به M.2 را خواهد داشت.

EDSFF E1.S

  • E1.S – EDSFF 1U

E1.S از یک رابط x4 استفاده می‌کند و طراحی شده است تا به صورت عمودی در یک محفظه 1U جای گیرد. مشخصات فنی این مدل شامل اندازه 111.5 × 31.5 میلی‌متر، پشتیبانی تا بیش از 12 وات، پشتیبانی از PCIe نسل 4 با استفاده از پروتکل NVMe و تا 12 عدد NAND استاندارد می‌شود.
این فرم‌فاکتور برای سرور و ذخیره ساز در مراکز داده طراحی شده و امکان بهبود انعطاف پذیری، حجم ذخیره سازی، ماژولار بودن و خنک‌کنندگی کارآمدتر برای دستگاه‌های 1U را فراهم می‌کند.

  • E1.L – EDSFF 1U

E1.L از یک رابط x8 استفاده می‌کند و طراحی شده است تا به صورت عمودی در یک محفظه 1U جای گیرد و طول آن حدود سه برابر E1.S است. این مدل دارای اندازه 318.75 × 38.4 میلی‌متر، پشتیبانی از 40 وات به بالا، پشتیبانی از PCIe نسل 4 با استفاده از پروتکل NVMe و 48 عدد NAND استاندارد می‌شود.

E1.L ظرفیت بالایی برای هر سرور فراهم می‌کند و امکان استفاده تا 32 درایو در هر واحد رک را برای ذخیره سازی هرچه بزرگ تر ممکن می‌سازد. علاوه بر ظرفیت، E1.L امکان بهبود انعطاف پذیری، فضای ذخیره سازی و عملکرد را فراهم می‌کند.

با فرم فاکتور EDSFF E1.L، یک محفظه 1U می‌تواند تا 32 عدد درایو را ذخیره کند. همچنین، با استفاده از درایو SSD DC P4500 مبتنی بر Intel با ظرفیت 32 ترابایت، یک محفظه یک یونیتی تا 1 پتابایت فضا را پشتیبانی می‌کند. اگر یک رک با ارتفاع 42U بظور کامل استفاده شود، ظرفیت کل ذخیره سازی نزدیک به 43 پتابایت (1,344 درایو) خواهد بود. EDSFF امکان افزایش چگالی ذخیره سازی را تا 10 برابر نسبت به درایوهایی فرم فاکتور U.2 8 ترابایتی از Intel فراهم می‌کند.

ویدیو معرفی فرم فاکتور جدید EDSFF

درباره پخش ویدیو پوستر ویدیوی EDSFF

فرم فاکتور EDSFF به طور طبیعی برای بهبود حرارت، توان، عملکرد و افزایش ظرفیت در درایوهای NVMe سروری طراحی شده است. EDSFF دارای نوع های مختلفی است که عملکرد انعطاف پذیر و مقیاس پذیر، تنظیمات ذخیره سازی فشرده، سرورهای کاربردی عمومی بهبود می‌بخشد و هزینه‌های کلی را کاهش می دهد. در Open Compute 2020، تولیدکنندگان تجهیزات اصلی (OEMs)، ارائه دهندگان خدمات ابر، مراکز داده بزرگ و فروشندگان SSD، محصولات خود و دیدگاه های خود را در مورد این خانواده جدید فرم فاکتورهای SSD و چگونگی حل چالش های واقعی داده‌ها به نمایش گذاشتند.

نکاتی که باید در ارتباط با EDSFF بدانید

فرم فکتور EDSFF سریع‌تر از دیگر درایوهای 2.5 اینچی نیستند. در مورد درایوهای EDSFF و درایوهای 2.5 اینچی، تفاوت‌های طراحی وجود ندارد که باعث افزایش عملکرد آن ها شود. در همان سرعت و توان تحویلی، EDSFF و 2.5 اینچی باید به طور مشابه عمل کنند. با این حال، درایوهای جدید امکان استفاده بیش از چهار لاین PCIe و تحویل بیشتر از 25 وات توان را دارند که این امکان را فراهم می‌آورد که عملکرد بالاتری نسبت به درایو‌های 2.5 اینچی داشته باشند.

حافظه های EDSFF فقط برای برنامه هایی با عملکرد بالا هستند. درایوهای EDSFF با برنامه هایی با عملکرد بالا سازگار هستند، اما این تنها مورد استفاده آنها نیست. فرم فکتور EDSFF انعطاف بیشتری در مقایسه با نسل های قدیمی ارائه می‌دهد که بیشتر به علت طراحی پیشرفته آن هاست. تغییرات طراحی مکانیکی در این نسخه ویژگی‌های حرارتی و جریان هوا را بهبود می‌بخشد. به کمک این ویژگی امکان بهره مندی از سرورها، با چگالی بالاتر وجود دارد. با اینکه درایوهای EDSFF برای عملکرد بالا مناسب اند، اما طراحی آنها باعث می‌شود که برای بسیاری از بارهای کاری شرکتی مناسب باشند.

یک سرور با درایو‌های SFF می‌تواند همان تعداد درایو‌های EDSFF را در خود جای دهد. با اینکه مقایسه مستقیمی بین تعداد درایو‌های EDSFF و SFF که در یک سرور قرار می‌گیرند وجود ندارد، فرم‌فاکتورهای EDSFF در یک پلتفرم 2 یونیتی حداکثر بین 44 تا 46 درایو را پشتیبانی می‌کنند که به ساختار شاسی بستگی دارد. درایوهای EDSFF از چهار لاین PCIe پشتیبانی می‌کنند. یک اتصال EDSFF تنها از نظر فیزیکی تا چهار لاین پشتیبانی می‌کند، اما لزومی ندارد که دستگاه‌ها از تمام چهار لاین استفاده کنند. این درایوها می‌توانند تا 16 لاین را در صورت استفاده از تنظیمات مناسب به کار گیرند.

درایوهای EDSFF برای جایگزینی حافظه های 2.5 اینچی طراحی نشده‌اند. نسخه‌های EDSFF SSD از نوع E3 برای بهبود فرم فاکتور 2.5 اینچی طراحی شده‌اند، در حالی که نسخه‌های E1 می‌توانند به عنوان یک تکامل از فرم‌فاکتور M.2 در نظر گرفته شوند. E3 دارای 4 نوع با ویژگی های کلیدی زیر است:

انواع EDSFF E3
انواع EDSFF E3

در واقع EDSFF یک باز طراحی مکانیکی از درایوهای 2.5 اینچی است که از همان اتصال استفاده می‌کند. اگرچه درایوهای EDSFF نوع E3 اندازه گیری مشابه فرم فاکتور 2.5 اینچی دارند، اما اتصال EDSFF در چندین نحو متفاوت است. این اتصال می‌تواند از تنظیمات مختلف (1C، 2C، 4C) استفاده کند که به پشتیبانی از تعداد بیشتری از خطوط PCIe برای هر دستگاه منجر می‌شود. اتصال در تمامی فرم‌فاکتورهای EDSFF یکپارچه است، که در مقایسه با اتصال SFF-86393 امکان انعطاف بیشتری در ذخیره سازی فراهم می‌کند.