میانگین امتیاز 1 نفر به این نوشته 4 از 5 است.

Nearby Share یک قابلیت برای اشتراک گذاری فایل‌ها و اطلاعات بین دستگاه‌های مختلف اندرویدی و ویندوزی است. این ویژگی توسط گوگل در سال ۲۰۲۰ معرفی شد و امکان انتقال فایل هایی مانند عکس، ویدئو، موسیقی و مستندات را بدون نیاز به اینترنت فراهم می‌کند.

با استفاده از Nearby Share، کاربران می توانند فایل های خود را با دستگاه های مجاور به صورت سریع و آسان به اشتراک بگذارند. این ویژگی می تواند به خصوص برای اشتراک گذاری فایل های بزرگ و اشتراک گذاری سریع‌تر عکس‌ها و ویدئو‌ها در محیط هایی مانند گروه های خانوادگی و دوستان مفید باشد.

به جز ارتباط بدون اینترنت، Nearby Share امنیت بالایی دارد. کاربران می‌توانند تنظیمات امنیتی خود را برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها تعیین کنند، به عنوان مثال، می‌توانند تنظیم کنند که فقط با دستگاه‌های خاص، مانند دستگاه هایی که در لیست مخاطبین آنان هستند، اشتراک گذاری شود.

برای استفاده از Nearby Share، کاربران باید دستگاه خود را به دستگاه دیگری نزدیک کنند تا نام دستگاه خود را در لیست Nearby Share دستگاه دیگر مشاهده کنند. سپس، کاربران می‌توانند فایل های خود را با به اشتراک بگذارند.

به طور کلی، Nearby Share یک ویژگی مفید است که به کاربران کمک می کند فایل های خود را به سرعت با دیگران به اشتراک بگذارند. همچنین، با توجه به امنیت بالایی که این ویژگی دارد، کاربران می توانند با اطمینان بیشتری از اشتراک گذاری فایل های خود استفاده کنند.

Nearby Share در اندروید

در واقع Nearby Share به یک ویژگی اشاره دارد که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با دستگاه‌های نزدیک خود از طریق بلوتوث، وای‌فای یا داده‌های موبایل فایل‌ها و اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند. این ویژگی در دستگاه‌هایی که سیستم عامل اندروید 6.0 به بالا را دارند، در دسترس است.

 فعالسازی Nearby Share در دستگاه‌های اندرویدی

طبق آموزش رسمی گوگل می‌توانید از طریق زیر این قابلیت را در دستگاه اندرویدی خود فعال کنید.

  1. روی دستگاه اندرویدی خود، Files by Google را باز کنید.
  2. در بالا سمت چپ، بر روی منوی Settings ضربه بزنید.
  3. به پایین اسکرول کنید تا گزینه Nearby Share را بیابید.
  4. Nearby Share را روشن کنید.

بیشتر بخوانید: فناوری 6G

Nearby Share در ویندوز

Nearby Share در ویندوز، یک ویژگی است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا به صورت مستقیم و بدون نیاز به اتصال اینترنت، فایل‌ها، عکس‌ها و فیلم‌ها را به دستگاه‌های نزدیک خود ارسال کنند.

این ویژگی در ویندوز 10 و ویندوز 11 به کاربران ارائه شده است و با استفاده از فناوری بلوتوث و Wi-Fi Direct کار می‌کند. با استفاده از Nearby Share، کاربران می‌توانند به سادگی فایل‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و در عین حال از امنیت بالایی نیز برخوردار باشند.

نحوه فعالسازی Nearby Share در ویندوز 10

برای فعالسازی اولیه Nearby Sharing در ویندوز 10 با کلیک راست روی لوگوی ویندوز گزینه Settings را انتخاب و سپس به این مسیر مراجعه کنید، System > Shared Experiences و در نهایت با کلیک روی گزینه Nearby Sharing، آن را فعال کنید.

فعال سازی Nearby Share در ویندوز 10

نحوه فعالسازی Nearby Share در ویندوز 11

برای این کار در ویندوز 11 می‌توانید با زدن دکمه‌های ترکیبی Windows + i به قسمت Settings دسترسی پیدا کنید. راه دیگر، کلیک راست روی منوی ویندوز و انتخاب گزینه Settings است.

فعال سازی Nearby Share در ویندوز 11

بعد از ورود به بخش تنظیمات، گزینه System را از منو انتخاب کنید. در نهایت روی Nearby Sharing کلیک کنید. اکنون می‌توانید بسته به نیاز خود روی یکی از دو گزینه My Devices Only یا Everyone Nearby را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: Samsung PIM انقلابی در سرعت حافظه‌های مموری

نحوه به اشتراک گذاشتن فایل با Nearby Share

اکنون که این ویژگی را فعال کردید می‌توانید فایل مورد نظر خود را انتخاب و سپس با راست کلیک روی آن، طبق تصویر زیر، روی گزینه Share کلیک کنید.

نحوه به اشتراک گذاشتن فایل با Nearby Share

در قدم بعدی یک پنجره برای شما باز خواهد شد. اکنون تمام دستگاه‌های اندروید و ویندوزی که قابلیت Nearby Sharing در آن‌ها فعال هستند را مشاهده می‌کنید و می‌توانید دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

به صورت پیش‌فرض در Nearby Sharing فایل‌ها را در پوشه Downloads  ذخیره می‌شوند که شما می‌توانید مسیر دلخواه خود را تایین کنید.

در صورتی که درخواستی روی سیستم شما ارسال شود، با یک نوتیفیکیشن مواجه خواهید شد که می‌توانید از طریق سه گزینه “Decline”، “Save” و “Save & open” به آن پاسخ دهید.