گوگل از رقیب ChatGPT به نام Bard رونمایی کرد

فروش ویژه کارت اکسپندر HPE DL380 Gen10 12Gb

رایان پژواک در شبکه های اجتماعی

گوگل از رقیب ChatGPT به نام Bard رونمایی کرد
عنوان‌هایی که در این مقاله خواهید خواند:
میانگین امتیاز 5 نفر به این نوشته 4.4 از 5 است.

گوگل از هوش مصنوعی Bard به عنوان رقیب ChatGPT رونمایی کرد. Google Bard قرار است در هفته‌های آینده در دسترس عموم قرار بگیرد. همان طور که احتمالا در جریان هستید در روزهای گذشته کمپانی OpenAI با معرفی هوش مصنوعی ChatGPT سروصدای زیادی به پا کرد.

در طول این همه این سال‌ها تلاش دو شرکت مایکروسافت و گوگل برای معرفی تکنولوژی های جدید دیدنی بوده است. اکنون نیز Google تلاش می‌کند تا با معرفی Bard تکنولوژی پر طرفدار ChatGPT مایکروسافت را بی‌جواب نگذارد. طبق اعلام مدیرعامل گوگل، سوندار پیچای، تکنولوژی “Bard” یک ابزار مبتبی بر AI است که در حقیقت برای رقابت با هوش مصنوعی پرطرفدار ChatGPT از راه می‌رسد.

طبق گفته پیچای، Bard یک هوش مصنوعی مکالمه محور است که به طور آزمایشی در دسترس قرار خواهد گرفت و می‌تواند همانند هوش مصنوعی شرکت OpenAI به سوالات پرسشی کاربران پاسخ دهد. در حال حاضر بصورت محدود تعدادی از کاربران مدنظر گوگل به این AI دسترسی دارند تا در صورت تایید مراحل آزمایشی در هفته های آینده بصورت عمومی در دسترس قرار بگیرد.

امکانات گوگل Bard ،رقیب ChatGPT

با توجه به اینکه گوگل مشخصات و قابلیت‌های هوش مصنوعی خود را منتشر نکرده است، نمی‌توان به طور دقیق امکانات و توانایی‌های آن را بیان کرد. اما پیش‌بینی می‌شود که با تکنولوژی مشابه ChatGPT از شرکت OpenAI طرف خواهیم بود. تصویر زیر پست Google را نشان می‌دهد.

در این پست گوگل نوشته است که این مدل هوش مصنوعی به سوالات کاربردی مانند نوع غذایی که می‌توانید با غذای موردنظرتان بپزید، پاسخ می‌دهد.

 

هوش مصنوعی گوگل Bard

گوگل Bard می‌تواند یک خروجی برای خلاقیت و یک سکوی پرتاب برای پاسخ به کنجکاوی کاربران باشد به طوری که می‌تواند توضیحات مرتبط با اکتشافات جدید تلسکوپ جیمز وب را به یک کودک 9 ساله، بیان کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های گفته شده از Google Bard، استفاده از اطلاعات و داده‌های جدید در سطح وب است تا بتواند پاسخ‌های درست و دقیق‌تری ارائه کند. این ویژگی برگ برنده هوش مصنوعی Bard نسبت به ChatGPT خواهد بود، زیرا فرایند یادگیری هوش مصنوعی شرکت OpenAI در سال 2021 به پایان رسیده است، بنابرین در پاسخ به درخواست‌های مرتبط با تکنولوژی و مسائل روز به مشکل بر می‌خورد.

در ادامه مدیر عامل Google بیان کرد :«جامعه برای دریافت اطلاعات و همچنین درک عمیق‌تر به گوگل مراجعه می‌کند. به همین منظور هوش مصنوعی می‌تواند به ما کمک کند تا به قلب و هسته چیزی که به دنبال آن هستیم، به طور دقیق‌تری برسیم.»

پیچای خطاب به توسعه‌دهندگان نیز گفت که به زودی می‌توانند قابلیت “Generative Language API” گوگل را بررسی کنند که از LaMDA قدرت گرفته است. اما در ادامه مدل‌های بیشتری را پشتیبانی خواهد کرد. در این رابطه گفت: «هدف ما تسهیل ساخت API هایی است که مسیر نوآوری را در هوش مصنوعی باز کنند.»

گوگل به زودی یک رویداد در ارتباط با هوش مصنوعی (AI) برگزار می‌کند، اما ظاهرا رقابت با ChatGPT به حدی مهم بوده است که این غول فناوری تصیمیم گرفته است هر چه زودتر از Bard رونمایی کند. باید منتظر ماند و دید در این رویداد علاوه بر معرفی کامل گوگل Bard چه محصولات جدید دیگری مبتنی بر هوش مصنوعی معرفی خواهند شد.

ویدیوی هوش مصنوعی گوگل Bard

 

گوگل Bard AI در مقابل ChatGPT

از آنجایی که گوگل بارد هنوز معرفی نشده است، نمی‌توان مقایسه دقیقی داشت اما انتطار می‌رود موراد زیر تفاوت اصلی آن‌ها باشد:

  • هوش مصنوعی گوگل Bard سرعت بالاتری نسبت به ChatGPT در ارائه پاسخ به کاربران خواهد داشت.
  • هنگام استفاده از Google Bard باید یک تغییر جزئی در تنظیمات Google خود انجام دهید تا نتایج جستجوی معمولی خود را دریافت کنید اما در ChatGPT، فقط پاسخ‌های متنی را دریافت می‌کنید.
  • گوگل بارد بر اساس Lambda ساخته شده است. از سوی دیگر، ChatGPT مبتنی بر GPT است.
  • ChatGPT دارای آشکارساز خود به نام AI Text Classifier است. این ویژگی هنوز برای Bard AI در دسترس نیست.
  • گوگل Bard AI در حال حاضر کاملا رایگان است. OpenAI اخیرا طرح پولی خود را به نام ChatGPT Plus برای کاربران راه اندازی کرده است.

جمع بندی

توانایی‌های بالای ChatGPT و همچنین سرمایه‌گذاری چندین میلیارد دلاری Microsoft بیش از پیش گوگل را برای معرفی یک هوش مصنوعی جدید تحت فشار قرار داد. اما اکنون با معرفی گوگل Bard بار فشارها از روی گوگل برداشته می‌شود و شاهد یک رقابت جذاب در این حوزه خواهیم بود.

 

منبع: blog.google

به این نوشته امتیاز دهید :
میانگین امتیاز 5 نفر به این نوشته 4.4 از 5 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *