WiFi 6 چقدر سریع است؟

آفر ویژه رم HPE 64GB Quad Rank x4 DDR4-2666

رایان پژواک در شبکه های اجتماعی

WiFi 6
عنوان‌هایی که در این مقاله خواهید خواند:

نسل جدید وای‌فای به نام WiFi 6 امکان داشتن اینترنت سریع‌تری را فراهم می‌کند که به دلیل استفاده بیشتر از برنامه‌ها، بازی‌ها و ویدیوهایی با پهنای باند بالا، درخواست بیشتری برای اینترنت سریع وجود دارد. اما وای فای 6 تنها یک افزایش سرعت ساده نیست. تأثیر آن پیچیده‌تر است و با گذر زمان، به نفع ما خواهد بود.

WiFi 6 طراحی شده است تا از آنجایی که مصرف کنندگان اینترنت هر روز بیشتر می‌شوند، سرعت اینترنت ما در چند سال آینده کاهش نیابد. Wi-Fi 6 در حال حاضر به بازار عرضه شده است و احتمالا در گوشی یا لپ‌تاپ بعدی شما قرار خواهد گرفت. در ادامه به بررسی ویژگی‌های آن میپردازیم.

سرعت WiFi 6 چقدر است؟

سرعت اینترنت بیسیم در WiFi 6 به 9.6 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است که در مقایسه با WiFi 5 که سرعت آن 3.5 گیگابیت بر ثانیه بود، بهبود چشم‌گیری داشته است.

در واقع دو سرعت حداکثری نظری برای Wi-Fi وجود دارد که در دنیای واقعی به آن‌ها نمیرسیم. حتی اگر به آن سرعت‌ها برسیم، لزوما به آن‌ها نیاز نداریم. سرعت معمول دانلود در آمریکا تنها 72 مگابیت بر ثانیه است که کمتر از 1 درصد سرعت ماکزیمم است. وقتی میگوییم Wi-Fi 6 سرعت بالاتری نسبت به نسخه قبلی خود دارد به این معناست که سرعت 9.6 گیگابیت بر ثانیه می تواند بین تمام دستگاه های شبکه تقسیم شود و در نهایت برای هر دستگاه، سرعت بیشتری خواهیم داشت.

WiFi 6 نسل جدید وای فای است که امکان اتصال به اینترنت را با کارآیی و سرعت بیشتری فراهم می کند. حداکثر سرعت آن 9.6 گیگابیت بر ثانیه است که بیشتر از نسل قبلی که 3.5 گیگابیت بر ثانیه بود، می باشد. با این حال، احتمالا این سرعت ها در استفاده Wifi در دنیای واقعی دست یافتنی نیست، چون سرعت معمول دانلود کمتر است. با این حال، حداکثر سرعت بالا بسیار مهم است چرا که می توان آن را بین چندین دستگاه در شبکه تقسیم کرد و مقدار بیشتری از سرعت را برای هر دستگاه فراهم کرد.

بیشتر بخوانید: اینترنت 6G

هدف وای فای 6 بهبود سرعت کلی در یک شبکه است

Wi Fi 6 به جای افزایش سرعت برای دستگاه های فردی، سرعت شبکه را زمانی که چندین دستگاه به آن متصل هستند، بهبود میدهد. یعنی هدف WiFi 6 بهبود کارکرد شبکه در هنگام اتصال چندین دستگاه به آن است.

در زمانی که WiFi 5 معرفی شد، خانواده‌ها بطور میانگین حدود ۵ دستگاه Wi-Fi داشتند. اما اکنون، میانگین تعداد دستگاه های Wi-Fi در خانه ها حدود ۹ دستگاه است و شرکت های مختلف پیش بینی کرده اند که در چند سال آینده میانگین تعداد دستگاه های Wi-Fi در خانه ها به 50 دستگاه برسد.

پهنای باند و سرعت WiFi 6

روتر شما تنها می‌تواند با تعداد محدودی دستگاه در یک زمان ارتباط برقرار کند، بنابراین هر چه تعداد دستگاه‌هایی که به شبکه شما متصل می‌شوند بیشتر باشد، سرعت کل شبکه کاهش خواهد یافت.

Wi-Fi 6 تکنولوژی های جدیدی را معرفی می‌کند که به کمک آنها مشکلاتی که با قرار دادن دستگاه های Wi-Fi در یک شبکه وجود دارد را کاهش می‌دهد. همین ویژگی این امکان را می دهد تا روترها با دستگاه های بیشتری بطور همزمان ارتباط برقرار کنند، به روترها اجازه می‌دهد داده ها را به چندین دستگاه در یک زمان ارسال کنند.

WiFi6 چطور در یک شبکه سرعت هر دستگاه را افزایش می‌دهد؟

در ابتدا بهتر است بدانید ارتباطات وای فای نسل 6 آن قدر سریعتر نخواهند بود. به طوری که یک لپ تاپ WiFi 6 که به یک روتر Wi-Fi 6 متصل شده است، ممکن است تنها کمی سریعتر از یک لپ تاپ Wi-Fi 5 با روتر Wi-Fi 5 متصل شده باشد.

مشکل با افزودن دستگاه‌های بیشتر به شبکه شما شروع می‌شود. در حالی که روترهای فعلی ممکن است با درخواست‌هایی از چندین دستگاه مشکل داشته باشند، روترهای WiFi 6 برای پاسخ بهتر به همه دستگاه‌های متصل طراحی شده‌اند.

دستگاه‌های جدید ممکن است سرعت بیشتری نسبت به دستگاه‌های قبلی نداشته باشند، اما بیشتر از آنها توانایی حفظ سرعت بالای خود را در محیط‌های پرتراکم دارند. این مزیت در خانه‌هایی که چندین نفر به طور همزمان از اینترنت استفاده می‌کنند و دستگاه‌های هوشمندی مثل قفل درب، سنسور دما، سوییچ‌ها و … که با هم کار می‌کنند بسیار مفید است.

بنابرین سرعت شبکه به این بستگی دارد که چند دستگاه در شبکه شما هستند و نیاز دستگاه‌های شما چقدر است.

بیشتر بخوانید: کانسپت IPhone 16 Pro برای سال 2024

WiFi 6 چه ویژگی‌های برتری دارد؟

وای فای 6 یک فناوری جدید در زمینه شبکه های بی سیم است که با سرعت و قابلیت ارتباطی بسیار بالا، امکانات برتری را برای کاربران فراهم می کند. این فناوری از مزایای بسیاری برخوردار است که در ادامه آن‌ها را بررسی میکنیم.

ویژگی برتر WiFi 6

وای فای 6 عمر باتری را بهبود می‌بخشد

تکنولوژی جدیدی در وای فای 6 وجود دارد که به دستگاه ها اجازه می دهد برنامه ریزی ارتباطات خود با روتر را انجام دهند و به این ترتیب مقدار زمانی که نیاز دارند آنتن خود را روشن نگه دارند تا سیگنال ها را ارسال و جستجو کنند کاهش می‌یابد. این به معنای کاهش مصرف باتری است و در نتیجه عمر باتری بهبود می‌یابد.

این امکان به خاطر یک ویژگی به نام Target Wake Time امکان پذیر شده است که به روترها اجازه می‌دهد زمان‌های چک کردن با دستگاه ها را برنامه ریزی کنند. البته این قابلیت به صورت کامل مفید نخواهد بود. لپ تاپ شما به اینترنت دائمی نیاز دارد، بنابراین احتمال استفاده مرتب از این قابلیت کم است (به جز زمانی که لپ تاپ در حالت خواب قرار می‌گیرد).

این ویژگی بیشتر برای دستگاه‌های وای فای کوچک و با کمترین مصرف انرژی طراحی شده است که فقط نیاز به به‌روزرسانی وضعیتشان در بازه‌های زمانی کوتاه دارند.

WiFi 6 امنیت بهتری فراهم می‌کند

در سال گذشته، Wi-Fi به روز رسانی امنیتی بزرگی با پروتکل امنیتی جدیدی به نام WPA3 در دهه اخیر را شروع کرد. WPA3 یک پروتکل امنیتی است که برای حفاظت از شبکه‌های وای فای ساخته شده است. این پروتکل امنیتی جدید توسط WiFi Alliance توسعه داده شده است و از ویژگی‌هایی مانند ارتقاء امنیت شبکه، حفاظت از کلمات عبور و محافظت از اطلاعات شخصی استفاده می‌کند.

از آنجایی که وای فای یکی از راه‌هایی است که بسیاری از افراد برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند، استفاده از پروتکل امنیتی WPA3 برای حفاظت از اطلاعات شخصی بسیار مهم است. دستگاه‌ها و روترهای فعلی می‌توانند WPA3 را پشتیبانی کنند اما این گزینه اختیاری است. برای دریافت گواهینامه از انجمن Wi-Fi، دستگاه Wi Fi 6 باید از WPA3 پشتیبانی کند، بنابراین بیشتر دستگاه‌های وای‌فای 6 از این مورد پشتیبانی می‌کنند.

جمع بندی

در این مقاله، ما به بررسی تکنولوژی Wifi 6 پرداختیم. این فناوری جدید دارای امکاناتی است که به کاربران اجازه می دهد تا از ارتباطات سریعتر، پایدارتر و قابل اعتمادتری بهره ببرند. این تکنولوژی از مزایایی مانند افزایش سرعت دانلود و آپلود، کاهش تاخیر و افزایش تعداد دستگاه های همزمانی که می توانند به شبکه متصل شوند، برخوردار است. همچنین، Wifi 6 بهبودی در عملکرد شبکه های بی سیم در محیط های پرتراکم و مزاحم ایجاد می کند.

تاریخچه وای فای

از آنجایی که تکنولوژی Wifi 6 تازه وارد بازار است، هنوز بسیاری از دستگاه ها از آن پشتیبانی نمی کنند. با این حال، در آینده نزدیک، بسیاری از دستگاه های جدید با این استاندارد سازگار خواهند بود. در نتیجه، استفاده از Wifi 6 می تواند به عنوان یک راه حل مناسب برای بهبود عملکرد شبکه های بی سیم در شرایطی که بیش از حد پرتراکم و مزاحم هستند، روی دستگاه های جدید و قدیمی کاربران تاثیر مثبتی داشته باشد.

به این نوشته امتیاز دهید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *