همانطور که اولین بار توسط روزنامه وال استریت جورنال گزارش شده بود، ایلان ماسک شرکت جدیدی را به هوش مصنوعی که X.AI نام دارد، اختصاص داده است. این شرکت، که با توجه به مدارک موجود در ماه گذشته تاسیس شده است، در حال حاضر ایلان ماسک را به عنوان مدیر خود و جرد بیرچال، مدیر دفتر ماسک را به عنوان دبیر خود معرفی کرده است.

مدارکی که توسط ورج (theverge) دریافت شده است نشان می‌دهد که ایلان ماسک کمپانی X.AI را در تاریخ 9 مارس 2023 تاسیس کرده است. شایعاتی درباره شروع کار این کمپانی در زمینه هوش مصنوعی بر اساس گزارشی از Business Insider وجود دارد که نشان می‌دهد ایلان ماسک هزاران واحد پردازش گرافیکی (GPU) را برای تأمین انرژی محصولات AI تولیدی برای آینده خریداری کرده است.

Financial Times همچنین گزارش داده که ماسک قصد دارد شرکتی در زمینه هوش مصنوعی را برای رقابت با پشتیبانی شرکت OpenAI از سوی مایکروسافت ایجاد کند. حتی به گفته گزارش‌ها ماسک برای شروع این شرکت به دنبال جذب سرمایه‌گذاری از سرمایه‌گذاران SpaceX و Tesla بوده است.

X.AI شرکت ایلان ماسک

آیا ایلان ماسک شخصا به X.AI اشاره داشته است؟

در یک مصاحبه در توییتر، وقتی از ایلان ماسک درباره GPU هایی که خریداری کرده بود سوال شد، این میلیاردر به طرح خود برای ساخت شرکت هوش مصنوعی کوچک‌ترین اشاره‌ای نکرد و گفت: “به نظر می‌رسد که در حال حاضر همه و همه خریدار GPU هستند.” نام X.AI با برندینگ نام‌های X Corp که به آن در توییتر اختصاص داده است، هماهنگ است.

بیشتر بخوانید: گوگل از رقیب ChatGPT به نام Bard رونمایی کرد

ایلان ماسک به صراحت با OpenAI، سازمان هوش مصنوعی که در سال 2015 تأسیس شده، مخالفت کرده است و به تازگی نامه‌ای را به امضا رسانده است که در آن خواستار توقف انجام “آزمایش‌های گسترده هوش مصنوعی” شده است.

در ماه‌های اخیر OpenAI به دلیل فناوری‌هایی مانند ChatGPT و GPT-4 به شدت شناخته شده است و مسئول شروع فشار فعلی مایکروسافت و گوگل برای عمیق‌تر کردن ابزارهای هوش مصنوعی در بسیاری از محصولات خود می‌باشد.